Informacja dotycząca przekazywania zawiadomień z ewidencji gruntów i budynków do ksiąg wieczystych za pomocą ZSIN

Baner z napisem ZSIN

W związku z nieprawdziwymi informacjami, które pojawiły się w przestrzeni publicznej informujemy:
Zintegrowany System Informacji o nieruchomościach (ZSIN) ma funkcjonalności umożliwiające przekazywanie w postaci dokumentów elektronicznych:
1) zawiadomień o zmianach w księgach wieczystych (eKW) do starostów (organów prowadzących EGiB);
2) zawiadomień o zmianach w Ewidencji Gruntów i Budynków (EGiB) do sądów prowadzących księgi wieczyste (eKW).
Funkcjonalność, o której mowa w punkcie 1, została już wdrożona w całym kraju oprócz 6 starostw, w których ze względów technicznych w powiatach wdrożenie nastąpi w drugiej połowie 2024 r.

1. ilustracja ukazuje mapę Polski z zaznaczonymi powiatami, które dotąd nie wdrożyły funkcjonalności

Od listopada 2023 r. zawiadomienia o zmianach w księgach wieczystych są przekazywane z eKW do EGiB w nowym schemacie aplikacyjnym XSD (do chwili obecnej liczba przekazanych zawiadomień wynosi prawie 4 miliony).

Istniejąca od 2022 r. funkcjonalność ZSIN dotycząca przekazywania zawiadomień o zmianach w EGiB do eKW (opisana w punkcie 2.), po zmianie przepisów dotyczących ZSIN (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 października 2022 r. w sprawie zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach, Dz. U. poz. 2469, zm. Dz. U. z 2023 r. poz. 2676) , która nastąpiła w 2022 r., została dostosowana do nowego schematu zawiadomień XSD i przetestowana przy współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości (październik – listopad 2023 r.). Tym samym od strony technicznej nie ma żadnych przeszkód do wdrożenia i wykorzystywania tej funkcjonalności.
Aby jednak było możliwe wdrożenie tej funkcjonalności ZSIN dotyczącej przekazywania zawiadomień o zmianach w EGiB do eKW, zdaniem Ministra Sprawiedliwości, niezbędne jest wprowadzenie „zmian legislacyjnych, które m.in. umożliwią uznanie dokumentów elektronicznych za podstawę wpisu do księgi wieczystej oraz umożliwią stworzenie modelu akt księgi wieczystej w systemie hybrydowym.
W obowiązującym stanie prawnym nie ma podstaw do dokonania wpisu w księdze wieczystej na podstawie dokumentów przesyłanych do sądu za pośrednictwem sytemu ZSIN.”
Zagadnienie to zostało szczegółowo przedstawione w stanowisku Ministra Sprawiedliwości w piśmie z dnia 7 listopada 2023 r., znak: DLPK-V.454.707.2023.
W tym piśmie Minister Sprawiedliwości szczegółowo przedstawił i uzasadnił konieczność przeprowadzenia reformy postępowania wieczystoksięgowego, która wymaga szerokich zmian legislacyjnych.
Jednocześnie Minister Sprawiedliwości w piśmie z 7 listopada 2023 r. jednoznacznie potwierdził, że brak możliwości odbierania przez sądy zawiadomień o zmianach w EGiB, przekazywanych do eKW w postaci dokumentów elektronicznych przez ZSIN jest spowodowany wyłącznie brakiem podstaw prawnych do takich działań, a tym samym przyczyna braku możliwości wykorzystywania odpowiedniej funkcjonalności ZSIN nie leży po stronie ZSIN a zatem Głównego Geodety Kraju.