„Obszary objęte stanem klęski żywiołowej” i „Stacje IMGW” dostępne w module „Zarządzanie Kryzysowe” w serwisie www.geoportal.gov.pl

Z uwagi na trudną sytuację meteorologiczno-hydrologiczną w Polsce, udostępniliśmy w nowej kompozycji mapowej ‘Zarządzanie kryzysowe‘ dwie kluczowe usługi :
• “Stacje IMGW” – bazująca na danych udostępnianych z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW-PIB), umożliwia przeglądanie aktualnych informacji ze stacji hydrologicznych i meteorologicznych,
• „Obszary objęte stanem klęski żywiołowej” – prezentująca obszary z trzech województw, które zostały objęte stanem nadzwyczajnym.

Warstwa „Stacje IMGW” zapewnia dostęp do bieżących danych hydrologicznych i meteorologicznych z całego kraju, udostępnianych przez IMGW-PIB, co wspomaga monitorowanie sytuacji pogodowej i hydrologicznej. Co pokazano na ilustracjach poniżej:

Warstwa „Obszary objęte stanem klęski żywiołowej” zawiera zasięg terytorialny obszarów, które zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r., zostały objęte stanem klęski żywiołowej na 30 dni od dnia jego ogłoszenia. Stan ten dotyczy części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Obejmuje następujące obszary:
w województwie dolnośląskim – powiaty kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski, ząbkowicki, dzierżoniowski, lubański i świdnicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę;
w województwie opolskim – powiaty głubczycki, nyski i prudnicki, brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, opolski, brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, opolski oraz powiat krapkowicki
w województwie śląskim – powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.

Dzięki tym usługom użytkownicy mają dostęp do aktualnych i precyzyjnych informacji, co pozwala na lepsze zarządzanie kryzysowe oraz wsparcie działań związanych z przeciwdziałaniem skutkom klęsk żywiołowych.

Dodatkowo przypominamy, że w serwisie www.geoportal.gov.pl w grupie warstw „Dane do pobrania” dostępne są dane źródłowe, które są przydatne do analiz, m.in. oceny skutków powodzi:

• Ortofotomapy wysokorozdzielcze:

Ilustracja przedstawia dane wysokorzdzielcze ortofotomapy

• Numeryczne modele terenu i numeryczne modele pokrycia terenu:

• Chmury punktów z lotniczego skanowania laserowego: