Do Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego przyjęliśmy zdjęcia lotnicze z 2023 r. dla:
- m. Sieradza – wykonane na zlecenie UM Sieradz
• pionowe RGB i CIR o GSD=0.05m (3521 sztuk)
• ukośne RGB o GSD = 0.05m (14084 sztuk)
2. Piaseczna – ukośne o GSD = 5 cm (37336 sztuk) wykonane na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno.
Szczegółowy zasięg przyjętych zdjęć lotniczych można zweryfikować za pomocą skorowidzów dostępnych w serwisie www.geoportal.gov.pl
Zdjęcia lotnicze pionowe można zakupić przez portal PZGiK, natomiast zdjęcia lotnicze ukośne na chwilę obecną można zakupić składając stosowny wniosek (podpisany elektronicznie lub odręcznie) do GUGIK.
Przypominamy, że zdjęcia lotnicze ukośne wykonywane są z kątem odchylenia osi głównej kamery od linii pionu nie mniejszym niż 35o i nie większym niż 50o, dzięki czemu przedstawiają szczegóły, które są niewidoczne na zdjęciach lotniczych pionowych, takie jak fasady budynków, elementy zasłonięte przez roślinność czy wysokie obiekty. Nalot wykonywany jest najczęściej z zastosowaniem kamery wyposażonej w pięć niezależnych obiektywów. W trakcie 1 pozycji samolotu rejestrowany jest jednocześnie obraz terenu w pięciu różnych kierunkach: pionowym, oraz 4 względem lotu samolotu: przód (forward) , tył (backward), prawym (right) i lewym (left) i obejmuje zasięgiem 5 różnych obszarów:
Zdjęcia lotnicze ukośne znajdują zastosowanie w zarządzaniu terenami zurbanizowanymi czy np. inwentaryzacji obiektów architektonicznych, służą również do teksturowania modeli siatkowych 3D mesh.