5 grudnia 2023 r. w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii odbyła się kolejna Państwowa Rada Geodezyjna i Kartograficzna pod kierownictwem przewodniczącego dr. hab. inż. Pawła Hanusa, prof. AGH.
Na wstępie Główny Geodeta Kraju Alicja Kulka zaprezentowała wybrane działania GGK w kierunku pozyskania środków finansowych na realizację zadań z zakresu geodezji i kartografii. Między innymi omówiła rządowe programy wieloletnie, tj. dot. „Aktualizacji baz danych fotogrametrycznych na lata 2024-2026”, w których jest planowane pozyskiwanie danych przestrzennych w 3 standardach oraz program „Modernizacji podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz systemu ASG-EUPOS”, którego celem jest utrzymanie osnów w zgodności z wymaganymi dokładnościami wyznaczenia składowych charakteryzujących dany punkt, wykorzystanie najnowszych technik pomiarowych oraz dostosowanie osnów do międzynarodowych standardów wraz z zapewnieniem finansowania.
Ponadto poinformowała o zgłoszonym przez GUGiK projekcie „Integracja danych i usług PZGiK w ramach Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027”. Jego celem jest zapewnienie integracji danych i usług Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego (PZGiK) na poziomie krajowym w zakresie baz danych prowadzonych na poziomie powiatowym. W wyniku przeprowadzonej przez GUGiK ankietyzacji chęć udziału w projekcie zadeklarowały 83 powiaty. Projekt, na którego realizację zaplanowano 252 312 114 zł w latach 2024 – 2026, stanowi finansowe i merytoryczne wsparcie dla części powiatów. 15 listopada 2023 roku projekt uzyskał pozytywną opinię Komitetu Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji.
Kolejnym tematem posiedzenia były „Ustalenia zespołu roboczego ds. wskazania kierunków rozwoju funkcjonowania geodezji i kartografii w Polsce.” W wystąpieniu przewodnicząca Zespołu dr hab. inż. Violetta Sokoła-Szewioła, prof. PŚ przedstawiła propozycje działań długofalowych, które mogłyby stanowić wieloletni rządowy program przed uchwaleniem nowej ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.
Z kolei Dariusz Pęgowski wskazał na potrzebę pilnych działań legislacyjnych, tj. dotyczących finansowania zadań administracji czy usprawnienie i podniesienie jakości zadań przez organy SGiK oraz obniżenie kosztów realizacji tych zadań.
Kolejne obrady Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej planowane są na 13 lutego 2024 r.