Rozpoczęcie realizacji projektu „System Monitorowania Sygnałów GNSS w Polsce w Czasie Rzeczywistym (RTGMS)”

przedstawia antenę GNSS na stacji referencyjnej oraz tytuł projektu RTGMS oraz logotypy ESA, Instytutu łączności oraz GUGiK

Główny Urząd Geodezji i Kartografii wraz z Instytutem Łączności rozpoczynają realizację projektu monitorowania zakłóceń sygnałów GNSS na terenie Polski finansowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) w ramach programu NAVISP-Element3.
18 października 2024 roku podpisano umowę na realizację projektu „System Monitorowania Sygnałów GNSS w Polsce w Czasie Rzeczywistym (RTGMS)”, który zakłada opracowanie i pilotażowe wdrożenie systemu pozwalającego wykrywać zakłócenia sygnałów GNSS występujące na terenie Polski.
Decyzja o przystąpieniu do budowy systemu RTGMS wynika z nasilających się przypadków zakłóceń sygnałów GNSS obserwowanych na stacjach ASG-EUPOS, a także z coraz powszechniejszego wykorzystania systemów GNSS w geodezji oraz innych dziedzinach gospodarki. Informacja o ewentualnych zakłóceniach może być wykorzystana przez jednostki sektora publicznego oraz przedsiębiorców wykorzystujących profesjonalne systemy pomiarów i nawigacji GNSS, gdzie kluczowa jest wiarygodność i niezawodność dostarczanych danych.
Główne funkcje powstającego systemu będą obejmować:

  • wykrywanie zakłóceń i niedostępności sygnałów GNSS na terenie Polski,
  • generowanie alarmów dotyczących przypadków nieprawidłowego działania systemów nawigacji satelitarnej,
  • prezentację wyników monitorowania na portalu internetowym, który dostępny będzie dla wszystkich zainteresowanych użytkowników.

Na potrzeby budowy systemu zostanie wykorzystana istniejąca infrastruktura systemu ASG-EUPOS, która w miarę potrzeb zostanie uzupełniona o dodatkowe komponenty potrzebne do realizacji projektu.
Termin realizacji projektu wynosi 18 miesięcy od dnia podpisania umowy.