Statystyki wykorzystania systemu ASG-EUPOS w 2024 roku

Ilustracja przedstawiająca mozaikę sprzętu GNSS wykorzystywanego w systemie ASG-EUPOS

Zakończony 2024 rok był dla systemu ASG-EUPOS okresem dalszego wzrostu liczby użytkowników korzystających z udostępnianych usług. Oprócz kolejnych użytkowników z branży geodezyjnej, budowlanej oraz segmentu rolnictwa precyzyjnego można odnotować np. ciekawe projekty związane z rozwojem transportu autonomicznego. Na koniec grudnia liczba wszystkich zarejestrowanych kont dostępowych osiągnęła wartość 38588 co stanowi niemalże podwojenie liczby kont dostępowych od uwolnienia systemu od opłat w październiku 2022 roku.

Wykres prezentujący liczbę zarejestrowanych kont dostępowych w latach 2019-2024

Tabela1.xlsx

W ciągu całego 2024 roku zarejestrowało się 7700 nowych użytkowników i utworzono 1680 dodatkowych kont dla użytkowników posiadających więcej niż jeden odbiornik GNSS wykorzystujący dane korekcyjne z systemu ASG-EUPOS. Miesięczne liczby rejestracji były zbliżone do wartości z 2023 roku co pozwala przewidywać dalszy wzrost liczby użytkowników w 2025 roku.

Wykres prezentujący liczbę rejestracji nowych użytkowników w ciągu miesiąca

Tabela2.xlsx

Porównanie miesięcznej liczby kont dostępowych pokazuje znaczący wzrost liczby użytkowników aktywnie korzystających z usług systemu i średni wzrost o 3800 w stosunku do poprzedniego roku.

Wykres prezentujący liczbę kont dostępowych, z których były wykonywane połączenia w ciągu miesiąca

Tabela3.xlsx

Analizując wykres przedstawiający liczbę kont wykorzystanych do połączeń w ciągu całego roku widać jeszcze większy wzrost w stosunku do ubiegłych lat. Do połączeń z systemem w 2024 roku wykorzystano ponad 22 tys. kont dostępowych co stanowi wzrost o prawie 5,5 tys. w stosunku do roku 2023.
Ciągła modernizacja i rozwój systemu ASG-EUPOS uwzględnia rosnące zapotrzebowanie na usługi udostępniane przez system dla szerokiego grona użytkowników. Przeprowadzone w 2024 roku prace w infrastrukturze ASG-EUPOS mają na celu dostarczanie najwyższej jakości usług uwzględniających wszystkie najnowsze rozwiązania technologiczne dostępne w obszarze nawigacji satelitarnej i pomiarów GNSS.

Wykres prezentujący liczbę kont dostępowych, z których były wykonywane połączenia w ciągu roku

Tabela4.xlsx