Uwaga na wpływ jonosfery w trakcie pomiarów GNSS

Zorza polarna widoczna nad Polską

Informujemy, że nasilone rozbłyski na Słońcu oraz ich wpływ na atmosferę ziemską są powodem dużych zakłóceń sygnałów GNSS wykorzystywanych w pomiarach satelitarnych. W sierpniu i wrześniu liczby rozbłysków na Słońcu znacznie przekroczyły wartości przewidywane dla tego okresu 25. cyklu słonecznego.

Wykres prezentujący ilość rozbłysków na Słońcu w ciągu miesiąca

Koronalny wyrzut masy (ang. coronal mass ejection, CME), który wystąpił ostatnio i spowodował powstawanie widocznych także nad Polską zórz polarnych, spowodował również bardzo duże zakłócenia sygnałów GNSS. W ostatnich dniach wpływ jonosfery na sygnały odbierane przez stacje referencyjne był znacznie powyżej normalnych wartości, co potwierdzają wykresy parametru I95 dostępne na stronie https://system.asgeupos.pl

Wykres z systemu ASG-EUPOS prezentujący wielkość parametru I95 z ostatnich 7 dni

Takie warunki pogody kosmicznej powodują trudności w pracy odbiorników w terenie w postaci długiego czasu inicjalizacji, wychodzenia z precyzyjnego trybu pracy „fixed” do „float”, możliwości błędnego rozwiązania nieoznaczoności, które skutkuje przesunięciem wyznaczonych pozycji o wartość od kilkunastu centymetrów do nawet kilku metrów. Błąd źle obliczonej nieoznaczoności można wykryć jedynie przez pomiar kontrolny na punkcie o znanych współrzędnych lub poprzez ponowny pomiar na punkcie przy nowej inicjalizacji, która powinna być wykonana przy innej konstelacji satelitów. Największy wpływ jonosfery jest odczuwalny pomiędzy godziną 10 a 14 i wskazane jest wykonywanie pomiarów GNSS poza tymi godzinami.
Trudno przewidzieć jak duże zakłócenia w jonosferze będą występować w kolejnych tygodniach, ale zalecamy szczególną ostrożność w trakcie wykonywania geodezyjnych pomiarów GNSS oraz śledzenie wykresów parametru I95 oraz IRIM/GRIM dostępnych na stronie http://system.asgeupos.pl. Wartości współczynnika I95 powyżej wartości 4 mogą powodować duże utrudnienia w pomiarach GNSS.